IVA BITTOVÁ A ČIKORI

Úterý 16.05.2017 / start 19:00 - 20:00 / kde kostel sv. Václava / předprodej 250,- / na místě 280,- / / /
IVA BITTOVÁ A ČIKORI
KONCERT A FESTIVALOVÝ EPILOG A KŘEST KNIHY 20 LET NA DALŠÍM BŘEHU

Iva Bittová se narodila roku 1958 do muzikantské rodiny na severní Moravě v Bruntále a podstatnou část svého dětství strávila v Opavě. Maminka Ludmila, narozena ve slováckém kraji, byla učitelkou v mateřské škole a svůj čas věnovala zejména rodině a zpěvu. Tatínek Koloman Bitto, narozen na jižním Slovensku, kde se v době jeho dětství mluvilo převážně maďarským jazykem, byl tělem i duší muzikant hrající na mnoho nástrojů – nejvíce na kontrabas a cimbál, kytaru a trumpetu. Věnoval se klasické i lidové hudbě.

Po předčasném odchodu otce se Iva rozhodla převzít po něm muzikantskou štafetu a věnovat se naplno hudbě. Po přípravě v lidové škole umění v oboru housle a balet byla přijata na konzervatoř v Brně, kde studium ukončila maturitou v oboru hudebně-dramatickém. Působila jako herečka a zpěvačka v divadle Husa na provázku v Brně. V době studií získala několik filmových rolí, natočila několik rozhlasových i televizních snímků. Později se jejím životním hnacím motorem a důležitým průvodcem cestou životem staly housle.

Iva Bittová prošla mnoha hudebními žánry od alternativy přes jazz, rock i klasickou hudbu, včetně hostování v opeře /role Dony Elviry W. A. Mozart/. Dodnes se hledá pojmenování jejího hudebního jazyka, který je pro mnohé naprosto originální. Její skladby a kompozice vznikají z podnětu všedního života. Důležité je ticho a ničím nerušená pozitivní atmosféra, která se do hudby vtiskne.

Kapelu Čikori tvoří Vladimír Václavek (kytary), Jaromír Honzák (kontrabas), Oskar Török (trumpeta). Jako hostující muzikanti se do nahrávání jejich nového alba At Home zapojili také Antonín Fajt (klavír), Hamid Drake (bicí) a další hosté. Natočili zcela nové písně na album At Home. Devět autorských skladeb Ivy Bittové & Čikori skvělým způsobem navazuje na legendární Bílé Inferno, a to nejen obsazením či poetikou, ale i svou písňovou formou a celkovým zvukem nahrávky.

„Pro mne je inspirací příroda a domov a tato atmosféra se zcela jistě podařila zaznamenat na celém albu. Bylo to snad poprvé, kdy jsme nikterak nespěchali a v klidu tvořili. S jistým menším odstupem byla každá skladba, řekla bych, až minimalisticky, kompozičně dopracována.“ (Iva Bittová)

Vstup: 250 Kč v předprodeji (Sluna a recepce Domu umění) / 280 Kč na místě