30+ TŘICET LET INSTITUTU TVŮRČÍ FOTOGRAFIE FPF SLEZSKÉ UNIVERZITY V OPAVĚ

Sobota 04.09.2021 - 24.10.2021 / start 10:00 - 18:00 / kde Dům umění / / / základní 80 Kč / rodinné 120 Kč / zlevněné 50 Kč
30+ TŘICET LET INSTITUTU TVŮRČÍ FOTOGRAFIE FPF SLEZSKÉ UNIVERZITY V OPAVĚ
VÝSTAVA / FOTOGRAFIE

Akce probíhá v rámci festivalu Bezručova Opava.

Kurátoři: Vladimír Birgus, Ondřej Durczak a Michał Szalast

Výstava nabízející několik set fotografií současných studentů a absolventů institutu.

Institut tvůrčí fotografie FPF SU si po předchozích expozicích v Umělecko- průmyslovém muzeu v Praze a v Domě umění v Bratislavě připomíná 30. výročí svého založení dosud největší výstavou, jakou kdy uspořádal. Ve třech podlažích Domu umění v Opavě, v sousedních prostorách kostela sv. Václava a Základní umělecké školy a v kulturně-uměleckém prostoru KUPE představí ve výstavních exponátech i v různých projekcích několik set fotografií současných studentů a absolventů. A také připomene práce starších „nezapomenutelných absolventů“, z nichž si mnozí už získali významné postavení na české i mezinárodní umělecké scéně.

Výstava je součástí kulturního festivalu Bezručova Opava, jehož letošním hlavním tématem je Síla ženy. Proto celé jedno podlaží v Domě umění bude věnováno výhradně tvorbě studentek a absolventek Institutu. A ženy jsou zastoupeny i v dalších částech výstavy.

Institut tvůrčí fotografie přitom dosud jenom jednou uspořádal výstavu, na níž byly výhradně zastoupeny ženy. Šlo o expozici Mladé české fotografky, představené na Bratislavském hradě v roce 2007 a rok později reprízované na festivalu Septembre de la photographie ve francouzském Lyonu. Ale na mnoha jiných výstavách se stalo, že zastoupených žen bylo více než mužů. Je to dáno jak tím, že ženy už dlouho tvoří zhruba polovinu ze všech studentů a hlavně tím, že řada absolventek i studentek dosáhla skutečně mimořádných úspěchů. Jako třeba autorka známých autoportrétů Dita Pepe. Nebo jedna z našich nejoriginálnějších reklamních fotografek Bára Prášilová, která zvítězila v soutěži Hasselblad Masters a Czech Grand Design. Nebo slovenská laureátka Leica Oskar Barnack Award a Ceny Centrální evropské banky Lucia Nimcová. Či autorka sugestivních portrétů dvojčat a vítězka Grand Prix BMW z festivalu v Lyonu Tereza Vlčková. Velmi úspěšný rok loňský rok měla Bára Reichová, která za svůj cyklus o improvizovaných trénincích našich olympioniků v době pandemie získala mnoho mezinárodních cen.

Škála stylů a témat vystavujících studentek je mimořádně široká a sahá od humanistických dokumentů až ke konceptuální tvorbě. Petra Vlčková v cyklu RS mno- hostranně a s velkou otevřeností reaguje na vlastní dlouholetý boj s roztroušenou sklerózou. Mozaika archivních i autorských fotografií Konstancje Nowiny Konopky Bůh, čest, vlast a moře zas ukazuje prolínání německých, polských a židovských vlivů v historii města Sopoty. Hana Connor vytvořila se svým manželem Filipem Jandourkem fascinující portréty bangladéšských vesničanů, kteří přišli hledat štěstí do přeplněné metropole Dháky. Soubor Karoliny Wojtas Vlak ke vzdělání se zaměřil na útrapy školského systému. Krystyna Dul propojila ve vzpomínce na bratrův dobrovolný odchod ze světa záběry z rodinného alba a vlastní portréty členů rodiny. Jana Habalová v cyklu Až budu malý s velkou empatií zobrazuje život svého postiženého bratrance, zatímco Karolina Ćwik ukazuje vlastní život s malými dětmi v době pandemie. Zuzana Veselá se představuje výrazně stylizovanými portrétů herců z různých pražských divadel, kdežto Michaela Koubková souborem fotografických ilustrací k Exupérymu Nočnímu letu. Výstava představí i jemné fotografie Kristýny Vackové s tématem mezilidských vztahů nebo inscenované výjevy od Evy Bystrianské, v nichž se často objevují motivy lidí v devastovaném životním prostředí. Ekologické téma zpracovává rovněž Alicja Wróblewska v zátiších složených z plastového odpadu.

Díla fotografujících žen tvoří významnou část expozice, ale samozřejmě i práce mužů jsou na výstavě bohatě zastoupeny.

Výstavu ITF, největšího z deseti fotografických kateder a ateliérů na českých vysokých školách, bude doprovázet rozsáhlý česko-anglický katalog o 400 stranách a řada projekcí. Představí se tu i výběr autorských fotografických publikací a teoretických bakalářských, diplomových a disertačních prací. Expozice pak v různých modifikacích zavítá do Zabrze, Budapešti, Opole, Katovic, Drážďan, Lodže a do dalších měst. Spolupořadatelem opavské premiéry výstavy je Opavská kulturní organizace OKO a kulturně-umělecký prostor KUPE.

Prof. PhDr. Vladimír Birgus, vedoucí Institutu tvůrčí fotografie

 

Doprovodný program k výstavě:

Pátek 3. 9. start 18:00 kde Dům umění a kostel sv. Václava bez vstupného

VERNISÁŽ VÝSTAVY

Afterparty s pedagogy, absolventy a studenty ITF proběhne po vernisážovém programu v KUPE.