DÍLO MĚSÍCE

Pátek 05.02.2021 - 05.03.2021 / start 00:00 - 00:00 / kde / / / / /
DÍLO MĚSÍCE

DALIBOR GREGOR, JÍZDA KRÁLŮ – HRDOST, ÚCTA, TRADICE

Před týmto domem vyrostla pomněnka, že tady bývá šikovná panenka. Ona sa na mňa pěkně směje, ona mně jistě do botečka něco přispěje. Na krála, matičko, na krála!

Jízda králů ve Vlčnově je starobylý lidový obyčej, který se každoročně koná od nepaměti. Pouze ve Vlčnově jedou jízdu králů vždy jen chlapci, kteří dříve byli nebo nyní by měli být odvedeni na vojnu, takzvaní legrúti. Jízda králů je tak pro ně naprosto neopakovatelný okamžik, který zažijí jen jednou za svůj život. Jezdci se nesmí bát sednout na koně a jet na něm obcí před zraky obce a množství návštěvníků, a přitom na místě tvořit a vymýšlet vyvolávky podle momentální situace, rychle vtipně reagovat, projevit výdrž, zkrátka dokázat, že už nejsou děti a mohou se zařadit mezi dospělou chasu. Řečeno s nadsázkou, na koně sedají chlapci a sesedají z nich muži.

Král i pobočníci jedou na bílém koni vedle sebe, král je uprostřed. Před nimi, vpředu jízdy, jde jezdec – hlasatel, který vyvolávkou „Hýlom! Hýlom! Počúvajte horní, dolní, domácí aj přespolní, co vám budu povídati o této svatodušní neděli. Máme krála chudobného, ale velmi poctivého. Okradli ho na horách, na dolách, na krakovských pustinách …“ oznamuje blížící se jízdu. Ostatní jezdci jedou za královskou trojicí, na nohou mají upevněné malé pokladničky, kam dostávají peníze za vyvolávání. V holince mají zastrčenou žerď s praporcem a zeleným vrškem na konci. Hlavním úkolem družiny je však střežit krále. Pokud by byl unesen nebo se o to někdo jen pokusil, byla by to pro jezdce velká ostuda.

Legrúti si vybírají krále, a to chlapce ve věku přibližně deset let. Král je oblečen v bílém obřadním ženském kroji. Na hlavě má korunu zhotovenou hlavně z pentlí, které mu zčásti zakrývají obličej. Jako symbol mlčenlivosti drží v ústech růžičku z krepového papíru. Krále doprovázejí dva chlapci – pobočníci, kteří stejně jako král jsou oblečení v ženském kroji. Mají na hlavě korunu a také během jízdy králů nesmějí promluvit.

Jízda králů ve Vlčnově se jezdí z horního konce vsi směrem na dolní konec a je spojena také s lidovým jarmarkem a s možností prohlídky muzea a starých domů. Koná se každý rok nepřetržitě na letnice.

Video prohlídka výstavy: https://www.youtube.com/watch?v=6PQ7BWoWZzI