FEMISLAM

Pátek 17.09.2021 / start 18:00 - 20:00 / kde kostel sv. Václava / předprodej: Turistické informační centrum Opava studenti 100,- / ostatní 150,- / / /
FEMISLAM
BÁSNICKÁ SOUTĚŽ

Akce probíhá v rámci festivalu Bezručova Opava.

Moderuje: Anatol Svahilec

Dramaturgie pořadu: Ludmila Sližová

Tak jako rituální totem vprostřed prérie stojí mikrofon zaklesnut ve stojanu uprostřed podia. Napětí by se dalo krájet, šňůra si ani nedovolí sebemíň se pohnout. Jedna po druhé přistupují mistryně slova připraveny do posledního verše bojovat o vítězství v nervy drásajícím klání. Publikum se nechává uhranout, rozesmát, rozplakat, dojmout – stejně tak může při sebemenším náznaku chyby a tuctovitosti soutěžícího nemilosrdně vypískat. Žádné kostýmy. Ani rekvizity. Vlastní text. Nebo improvizace. Dojetí! Smích? Dekadence?! Vítězka může být jen jedna. A rozhodne o něm porota složená z Vás, diváků! Slam v soutěžně čistě ženském podání!!!

 

Vystoupí:

Lumi

Poetická performerka. Slamerka rostlinného původu, co zasévá slova s potenciálem rozklíčit mozky. Krajová odrůda z oblasti Slovácka. Nekompromisně fúzuje folklor s rapem a cynismus s naivitou vílího charakteru. Má ráda pravdu a nemá ráda tabu.

Ellen Makumbirofa

Zde leží Ellen: maličká. Umělec duší i tělem. Vyrobena v Nebi & vyrobena Bohem, nejvyš- ším umělcem, dobyvatelem jejího srdce. Fontánou, co emoce tryská, kapka v proudu, ale stále čistá. Svá. Nesvá. Zaná žena. Hřmící oceán, tichá pěna. Poupě, co rozkvetlo v růži. Bitevní loá do kamenných srdcí vráží. Střela v ráži. Dívka zlomů, co touží vrátit se Domů.

Tali

Tali je čerstvě vystudovaná textařka a scénáristka, o slam zakopla před dvěma roky a od té doby se na slamové scéně se svými poetickými, ale přesto údernými texty již úspěšně etablovala. Kromě slamu se s oblibou věnuje též hudbě, čtení a uvolňování míst v tramvaji usměvavým babičkám.

Thea

Nekompromisní Kurta Cobainka české slamové scény. Řve, kontempluje nad každou smrtí chrousta. Nasírá diváky nebo se jim neúprosně zakusuje do svědomí. Vydala dvě básnické sbírky. Její srdce patří Woodymu Allenovi. Tomuto velikánovi by dopustila i duchovní incest.

Večerka

Hanka se sice nyní považuje za Pražáka, ale ve skutečnosti vyrůstala v Sokolově, přičemž léta trávila většinou v Hanoji. Momentálně pracuje v oboru data science a studuje psychologii a ekonomii. Slam poetry tak doplňuje její svět o možnost přebíhat z datového světa do poetického a zase zpět. Její texty jsou většinou snahou o polidštění politiky a zachycení prchavosti identity.

Ryška Riot

zrezlý inventář dávno zavřených podniků čtvrté cenové prezentuje jak si kovaní sudeťáci převychovaní Moravou představují poezii.

Mara

Herečka/performerka/slamerka, pôvodom z Kysúc žijúca v Bratislave. Pohybuje sa vo vodách autorského divadla. Svoje freelancerstvo si váži viac ako odvody štátu. Slamuje na témy života ako takého.

Barbara

Drsná a drzá básnířka z Kraľovan s nekompromisním projevem.

Anatol Svahilec

Vlastním jménem Václav Šindelář. Do slam poetry vlítnul na jaře 2014 a ve stejném roce vyhrál mistrovství České republiky v této disciplíně. Autor připravených velmi expresivně a teatrálně zpracovaných textů. Jako první performer reprezentoval Českou republiku na mistrovství Evropy ve slam poetry.