FREI – Martina Minařík Pavelková, Václav Minařík, Tomáš Vrána, host: Marek Bartoš

Pátek 17.06.2022 - 14.08.2022 / start 13:00 - 18:00 / kde Dům umění / / / základní 80 Kč / rodinné 120 Kč / Držitelé Turistické karty Opavské Slezsko 50% sleva. zlevněné 50 Kč / školní skupiny 50 Kč (pedagog zdarma)
FREI – Martina Minařík Pavelková, Václav Minařík, Tomáš Vrána, host: Marek Bartoš
VÝSTAVA / GRAFIKA, INTERMÉDIA

Kurátorka: Radka Zahradníková

Výstava FREI mapuje tvorbu lidí, které spojilo dohromady jedno místo. Před dvanácti lety objevil Vašek Minařík prostor bývalé továrny nábytku na Krnovské ulici. Společně s Pavlem Havrlantem a Tomášem Vránou v této staré fabrice založili multikulturní prostor a grafické studio Gottfrei. Po necelém roce, na prvním pořádání Opavského sympozia, těmto „bezbožným“ (*GOT=BŮH, FREI=VOLNÝ) vtrhla do života, a některým nejen do toho uměleckého, Martina Pavelková. Nějaký čas v tomto uskupení zůstali. Prostor Gottfrei, stejně jako jeho obyvatelé, se časem měnil a rostl. Uskutečnilo se tady nespočet výtvarných sympozií, výstav, besed, koncertů různých žánrů a také, dnes už tradiční, hudební festival FreiPlatz (ve spolupráci s Tomášem Feikem). Vznikla zde platforma pro setkávání lidí, kteří chtějí objevovat, experimentovat a tvořit. V současné době je v prostorách areálu otevřené také umělecké studio pro mladé umělce, ve kterém Martina připravuje například k talentovým zkouškám na střední a vysoké umělecké školy.

Společným pojítkem pro autory je nejen místo, ale také potřeba reagovat na aktuální společenské a politické dění v regionu, v Čechách, ale také ve světě skrze uměleckou tvorbu. Jejich společné projekty bylo možné pravidelně vidět na festivalu Landscape, který se zabývá uměním ve veřejném prostoru. Posledním společným dílem byla série betonových soch s názvem Koněvmen. Ta reagovala na odstranění sochy maršála Koněva z dejvického náměstí. Instalace trpasličích soch bude k vidění na výstavě v Domě umění. Martina Minařík Pavelková, vizuální umělkyně, malířka a performerka, představí kromě starších prací svoji nejnovější sérií maleb dotýkající se současné společnosti a jejího vnímání skrze rovinu dětských pravd, křivd a nesplněných snů v dospělém světě. Václav Minařík, který se věnuje převážně grafice, virtuální a augmentované realitě a pořádání kulturních akcí, vystaví retrospektivu své výtvarné tvorby doplněnou o nová díla. Tomáš Vrána se věnuje grafickému designu, programování a odprezentuje svoji volnou malířskou tvorbu. Jako hosta si trojice přizvala známého fotografa Marka Bartoše, který vystaví soubor fotografií ze své volné autorské práce.

Na první pohled toho nemáme moc společného. Alespoň co se tvorby týče. Každý si žijeme ve svém uzavřeném světě, někdo na větším snovém obláčku. Jsme tři solitéři. Ale naše práce má tendenci navzájem se ovlivňovat. Byť třeba jen v nočních diskuzích. Někdy z toho vznikne skvělá spolupráce. Jsme přátelé, kteří k sobě nacházeli cestu někdy oklikami, ale které vždy pojilo silné pouto jednoho prostoru. Gottfrei.

Každý z nás se tady nějaký čas ukrýval a každý tady našel útočiště. Gottfrei vždycky znamenal svobodu, volnost a my jsme si, koneckonců, z něj udělali domov. Podivný, možná pro některé bohémský, ale náš. To místo, atmosféra a v neposlední řadě lidi, které tento prostor přitahuje, nás nutí vymýšlet a tvořit nové věci a projekty. Jsou to osobní stínadla.  Je to takový náš malý „Berlín“.  Martina

**V současné době Martina, Vašek i Tomáš žijí a pracují v prostorách Gottfrei. Fotograf Marek Bartoš se jejich tvůrčími životy proplétá po celou dobu existence Gottfrei.

Radka Zahradníková

 

Doprovodný program k výstavě:

čtvrtek 16. 6. start 17:00 kde Galerie Eisler bez vstupného

VERNISÁŽ VÝSTAVY