HAMLET S KYTICÍ – GRAFICKÁ ALBA JANA KONŮPKA

Pátek 17.02.2023 - 30.04.2023 / start 13:00 - 18:00 / kde Dům umění / / / základní 80 Kč / rodinné 120 Kč / školy 20 Kč / žák zlevněné 50 Kč
HAMLET S KYTICÍ – GRAFICKÁ ALBA JANA KONŮPKA
VÝSTAVA

Jan Konůpek (1883–1950) je zcela oprávněně zařazován mezi přední české grafiky první poloviny 20. století. Jeho tvorba je vysoce ceněna nejen pro kvalitativní úroveň, ale hlavně pro obsahový a duchovní přesah. Co se týče stylu, Konůpkovo dílo lavíruje mezi symbolismem, kubismem a expresionismem.

Značnou roli v autorově životě sehrál grafik a tiskař Alessandro de Pian, u něhož si osvojil základy grafické zručnosti. Ty zúročil poté, co Alois Dyk založil nakladatelství Emporium a Konůpek se stal jeho hlavním výtvarníkem. Vystavené grafické album Hamlet z roku 1916 bylo prvním tiskem tohoto nakladatelství a vyšlo v souvislosti s pětistým výročím Shakespearova narození. O dva roky později následovalo druhé album osmi leptů, které zpracovává některé z balad Erbenovy Kytice.

Výstava, jež představuje díla ze sbírek Galerie výtvarného umění v Ostravě, budiž dialogem mezi těmito cykly, které patří do zlatého fondu světové a české literatury.